Archiwum transmisji online >><kliknij tutaj>

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ) - na podstawie komentarzy z wcześniejszych pielgrzymek

  • Czy po drodze są załatwiane jakieś noclegi (remizy, szkoły, cokolwiek…) czy każdy musi załatwić sobie nocleg we własnym zakresie?Noclegi są , nie jest potrzebny namiot, no chyba do dźwigania jako pokuta. Podobnie z posiłkami: do Torunia prawie zawsze są u parafian, rodzinach. Potem różnie, ale generalnie zwykle jest problem ze zjedzeniem wszystkiego, by komuś nie zrobić przykrość.
  • Jaki jest koszt takiej pielgrzymki – mam na myśli opłatę wpisową. Ile wcześniej trzeba się zapisać na taką pielgrzymkę?
     
    Zapisy są na trasie - podczas postojów. Nie trzeba zapisywać się wcześnie. Całkowity koszt w tym roku wynosił ~170 zł (rodzeństwo i rodzice z dziećmi 50%), obejmuje transport, lekarstwa, materiały duszpasterskie i organizację. Warto oczywiście zabrać jakieś pieniądze ze sobą na trasę (choćby na zakup biletu kolejowego z Częstochowy czy jedzenia, gdyż w miejscowościach koło Częstochowy z jedzeniem jest już gorzej). Zapisać na pielgrzymkę można się na samej trasie, nie trzeba wcześniej, wystarczy się stawić 25 lipca na Helu, albo na trasie pielgrzymki.

    But Sybiraka
    Centrum Edukacji i Promocji
    Regionu w Szymbarku
  • Jakie buty polecacie na taki odcinek drogi.. Czy sprawdzą się te, w których chodzę na 3-4 dniowe piesze pielgrzymki, czy na taką trasę musi być jakieś szczególne obuwie?Z butami, to sprawa indywidualna: jedni sportowe, inni sandały i wełniane skarpety/trzeba sprawdzić na sobie..., ale ważne żeby były rozchodzone. Na Kaszubskiej spotkasz się z każdym rodzajem obuwia - od trekingów po klapki.
  • A jak to jest z dużymi bagażami u Was? Bo na PP Tarnowskiej musimy dzień przed pielgrzymką składać je na bagażówkę. A jako, że jeszcze będę musiała dojechać z Krakowa, to zastanawiam się, czy trzeba bagaże oddawać wcześniej :) A w ogóle, to czy w samym Helu są jakiekolwiek miejsca, żeby się przespać przed pielgrzymką? Bo słyszałam, że szkoła za jakąś tam cenę "przygarnia" pielgrzymów na dzień przed, czy to prawda?? :) 
    Na czas wakacji szkoła na Helu zmienia się w hostel. W klasach są porozkładane materace. Można sobie zarezerwować miejsce nie tylko dzień przed pielgrzymką, ale i na wiele więcej dni. Trochę informacji o zakwaterowaniu jest w poście pod linkiem http://www.1040.pl/2011/07/hel-swarzewo-pierwszy-dzien-pielgrzymki.html
    Bagaże składa się rano przed wyjściem. Namiar na szkołę: Szkoła Podstawowa im. Obrońców Helu, ul. Szkolna 1, 84-150 Hel, tel. bezpośredni 606 234 743 lub 58 675 06 83, strona www: zsohel.edu.pl , email: zsohel@poczta.onet.pl ; szkoła znajduje się 300 metrów od stacji pkp Hel, po wyjściu z pociągu wystarczy przejść kawałek wzdłuż torów i po chwili widać już szkołę.  W zeszłym roku na hasło pielgrzym cena za miejsce do spania wynos 15 zł za dobę (normalna to 30 zł).
fot.: PAP
  • A jak podpisuje się te duże bagaże (o ile w ogóle się podpisuje?? :) bo potem znaleźć nie jest zbyt łatwo raczej.Przy zapisie otrzymuje się numer, który należy przymocować do bagażu.
  •  A nie ma podziału na grupy? Cała pielgrzymka idzie razem i nocuje w jednym miejscu? A jeśli jest podział, to na jakiej zasadzie? :)Jest podział na grupy, oczywiście jednopłciowe. Trzeba je zarejestrować w tzw. bazie pielgrzymkowej w czasie kilku pierwszych dni spacerowania. Z własnego doświadczenia polecam grupę nie większą niż 4-osobową. Wszystkie ważne zasady będzie powtarzał jeszcze raz Ksiądz Kierownik pierwszego dnia marszu.Co do zasady pielgrzymka idzie w jednej grupie. Zdarza się, że nocujemy w dwóch miejscowościach, wtedy dzielą nas kwatermistrzowie wg grup noclegowych i miejsc noclegowych, które dla nas przygotowali.
  • A powiedzcie mi jeszcze, czy łatwo jest w pierwszych dniach znaleźć taką "grupę" na noclegi, jeśli się idzie pojedynczo? Znaczy, wiadomo, że trzeba być otwartym na znajomości i wtedy się wszystko da, ale chodzi mi o to, czy dużo ludzi chodzi tak pojedynczo, czy raczej już każdy ma swoją ekipę i ciężko się gdzieś wkręcić?? :)To nie będzie problem :) dużo jest osób, które idą pierwszy raz i nie mają grupy noclegowej. A dokładniej - w 2011 roku 32 proc. pątników pierwszy raz pielgrzymowało z Pielgrzymką Kaszubską - więcej - zakładka STATYSTYKI.
  • Wiem, że są noclegi załatwione, ale czy jak zabiorę namiot, żeby być samodzielną i nie czekać aż ktoś się zlituje nade mną i zabierze do domu, to bedę miała go gdzie rozbić w okolicy bagażu? Czy wrzątek jest rano i wieczorem do wzięcia?Gospodarze nie litują się nad nami, tylko z radością goszczą w swoich domach i dzielą wszystkim czym mogą. Poza tym służba kwatermistrzowska bardzo dużo wysiłku wkłada w to, aby każdy miał nocleg (w domu prywatnym lub szkole). W trakcie pielgrzymki jesteśmy WSPÓLNOTĄ i tego typu "bycie samodzielną" może sprawić więcej kłopotu innym niż dać niezależność. Podczas noclegów można wiele "otrzymać" od gospodarzy, a przede wszystkim wiele im ofiarować (świadectwo, dobre słowo, modlitwa). Polecam zawierzyć się ekipie kwatermistrzów, a namiot zostawić w domu :).
  • Macie jakieś rady dla "Świeżaków", tych, którzy idą pierwszy raz? Oczywiście oprócz tych zawartych na stronie. Co zabrać? Czego nie brać? i jak to wygląda wszystko w praktyce? 
    Zalecane do zabrania:
    - Wszystkie rzeczy najlepiej mieć spakowane do jednego plecaka. Nie warto mieć kilku pakunków, ponieważ przy wydawaniu bagaży niepotrzebnie możemy czekać na brakujące jego części. Jeśli zwiążemy kilka pakunków, to może się okazać, że i tak czekamy, a oprócz tego trzeba będzie zszywać rozdarte części.
    - najlepiej zapakować wszystko do plecaka, odradzam torby, czy walizki,
    - pakuj wszystko do reklamówek i worków foliowych. Nie zawsze Twój bagaż uniknie wilgoci.
    - odpowiednią ilość ubrań na zmianę wedle potrzeb, najważniejsze z ubrań są skarpety 19 par ( na każdy dzień po jednej), jeżeli ktoś planuje pranie na noclegach może zabrać mniej par (z własnego doświadczenia - zawsze po drodze zdarzają się gospodarze, którzy chętnie w pralce piorą brudne rzeczy),
    odświętne ubranie, na wejście na Jasną Górę,
    sweter lub polar na chłodniejsze dni,
    kosmetyczka z zawartością, czyli przybory toaletowe,
    latarka.
    Bagaż podręczny i ubranie
    Zalecane do zabrania:
    - wygodne, skromne, sportowe ubranie,
    - wygodne rozchodzone buty,
    - mały plecak jest najwygodniejszy,
    - różaniec,
    - kubek, nóż, łyżka (niezbędnik),
    - otwieracz do konserw czy konserwy - nigdy mi się nie przydały
    - coś do picia w nietłukącym pojemniku - pojemnik można wziąć, ale coś do picia nie koniecznie - cały czas będziemy częstowani w pierwszych kilkunastu dniach,
    - płaszcz - peleryna przeciwdeszczowy lub kurtka izotermiczna,
    - dokumenty i niedużą ilość pieniędzy na drobne wydatki,
    - aparat fotograficzny, jeśli chce się robić pamiątkowe zdjęcia,
    - nakrycie głowy,
    - okulary przeciwsłoneczne, mogą się przydać.
    Z „rzeczy” które należy zabrać ze sobą najważniejsze jest otwarte serce:)
    Otwarte na Boga i drugiego człowieka. Można mieć ze sobą super ekwipunek, i na nic on się nie zda, jeśli nie weźmiemy serca. Z kolei można wziąć bardzo niewiele, ale jak się ma otwarte serce, to mamy wszystko:) zniesiemy największe trudy, pomożemy komuś potrzebującemu, i sami przyjmiemy pomoc z wdzięcznością, docenimy trud gospodarzy, przyjmiemy z pokorą i zrozumieniem ochrzan od ks.kierownika, i co najważniejsze – pozwolimy się prowadzić Bogu, by w pięknym czasie pielgrzymki zmieniał nas na lepsze:).
  •  Mam 16 lat i po raz pierwszy wybieram się na pielgrzymkę do Częstochowy. Mam pytanie, czy idzie dużo osob w moim wieku z którymi nawiązę kontakt ?Według statystyk (patrz zakładka "Statystyki" na górze strony) w zeszłym roku było 16 proc. osób w wieku 17 lat i mniej, co stanowiło ok. 56 osób. Pamiętaj też, że jeśli nie masz jeszcze skończonych 16 lat musisz mieć opiekuna, a tak czy siak potrzebna Ci będzie pisemna zgoda rodziców na udział w pielgrzymce, samodzielny powrót i ewentualne leczenie szpitalne. Druk dla niepełnoletnich jest do pobrania poniżej:
  • ZGODA NA UCZESTNICTWO W PIELGRZYMCE
    ZGODA NA LECZENIE I HOSPITALIZACJĘ



Poradnik Pielgrzyma
Zanim wyruszysz...
1. Miej w świadomości to, że przez kilkanaście dni będziesz narażony na duży wysiłek fizyczny. Dlatego odpowiednio przygotuj się do pielgrzymki poprzez częste spacery, które zaprawią Cię do długich marszów.
2. zadbaj o odpowiednie obuwie, najlepiej numer większe niż na co dzień. Buty powinny być rozchodzone i sprawdzone w marszu. Nieodpowiednie obuwie może stać się na trasie doskonałym narzędziem tortur! 
3. ważne w marszu są odpowiednie skarpety. Jeszcze przed pielgrzymką sprawdź, czy Cię nie uwierają i są dobrego rozmiaru. 
4. Pakując odzież pamiętaj, że podczas marszu będziesz narażony/a na zmienne warunki pogodowe. Bądź gotowy/a zarówno na upały, jak i gradobicie.

5. 
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.


6.
 Nie zaszkodzi, jeśli w Twoim plecaku znajdzie się mała latarka oraz przybory do szycia.


7.
 Na trasie z całą pewnością przyda się Tobie kubek oraz sztućce (zwłaszcza nóż i łyżka).


8. 
Jeśli masz talent muzyczny, śpiewasz, potrafisz grać na jakimś instrumencie, to zabierz go ze sobą. Śpiew i granie bowiem są nieodzownym elementem pieszego pielgrzymowania.
Na trasie...
9. Zwracaj się do wszystkich: "Siostro", "Bracie". Pomoże to Tobie odnaleźć się w naszej "pielgrzymkowej rodzinie".

10.
 Bądź otwarty na potrzeby innych. Dobre słowo i pomocna dłoń to największy dar, jaki możesz dać na pielgrzymce drugiemu człowiekowi.


11. 
Doceniaj dobroć i hojność gospodarzy, którzy Cię podejmują noclegiem, czy też posiłkiem. Pamiętaj, że czynią to z potrzeby serca, mimo iż nierzadko wymaga to od nich wielu wyrzeczeń. Modlitwa i pozostawiony po sobie pamiątkowy znaczek, czy pocztówka, będą miłą oznaką wdzięczności.


12. 
Włączaj się w duchowy wymiar pielgrzymki, aktywnie uczestnicz w modlitwach i nabożeństwach, korzystaj z sakramentów świętych. Pamiętaj też, że "kto śpiewa, dwa razy się modli". Pomoże Ci to prze żyć pielgrzymkę owocnie.


13.
 Bezwzględnie przestrzegaj poleceń Braci Porządkowych. Są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo Twoje i całej grupy. Doceń ich służbę i nie utrudniaj pracy.


14.
 Dbaj o porządek, nie zostawiaj śmieci na postojach i nie wyrzucaj ich na trasie.


15.
 Odpowiednio się ubieraj pamiętając o tym, że jesteś na pielgrzymce, a nie na plaży.


16. 
Po dojściu do miejscowości noclegu ściśle przestrzegaj poleceń Sióstr i Braci porządkowych.

Lekarz radzi...
17. zabierz ze sobą książeczkę zdrowia oraz leki, które przyjmujesz regularnie. Jeśli chorujesz na serce, lub inne przewlekłe choroby, przed wyruszeniem na trasę skonsultuj się ze swoim lekarzem.

18.
 Pamiętaj, że słońce nie tylko opala. Jego nadmiar jest szkodliwy. Dlatego używaj nakryć głowy (koniecznie!) oraz stosuj kremy ochronne z filtrem UV.


19.
 Zabierz ze sobą podręczną apteczkę. Znaleźć się w niej powinny 4 bandaże elastyczne, igły oraz spirytus/woda utleniona do przebijania pęcherzy, plastry, oraz talk/zasypka dla niemowląt przeciwko otarciom. Z leków przydadzą się tabletki przeciwbólowe, polopiryna, witaminy oraz węgiel.


20.
 Uważaj, aby Twój organizm nie uległ odwodnieniu. Pij dużo płynów, najlepiej niegazowanych.


21. 
Uważaj, co jesz na trasie. Problemy żołądkowe są wbrew pozorom bardziej uciążliwe niż bolące nogi.


22. 
Gdy poczujesz się źle, nie bagatelizuj sprawy i nie czekaj momentu, aż trzeba będzie Cię zbierać z asfaltu (dosłownie i w przenośni). Koniecznie zgłoś się do służb medycznych, które pomogą Ci i w razie konieczności skierują Cię do któregoś z samochodów pielgrzymkowych, które jadą za kolumną pielgrzymki.


23. Szanuj swoje zdrowie. Masz je tylko jedno!


Czego nie zabieramy na pielgrzymkę...

12 tomów encyklopedii powszechnej. Jeśli ktoś poczuje nieodpartą potrzebę natychmiastowego sprawdzenia wszystkich lewych dopływów Wisły, grupa medialna służy Wikipedią. No, chyba, że encyklopedie chcesz dźwigać w ramach umartwienia.

Aparatu do nurkowania. Do mycia w misce się nie przyda, nurkowanie w studniach jest niewskazane.

Czekolady. Kto nie niósł czekolady w małym plecaku nie wie, cóż to znaczy, gdy kapać zaczyna ona po nogach… I jak to wygląda dla tego, kto nie wie, że to czekolada…!
Ekspresu do kawy. O kawie będziesz marzyć. Takiej porządnej. Gorącej. Mocnej. Będziesz marzyć rano. I w południe. I po południu. Codziennie. Ale nawet jeśli 
weźmiesz ekspres, to prawdopodobnie nie będziesz miał gdzie go podłączyć. A brat pakujący bagaże uzna cię za złośliwego typa, który zagraca mu samochód.

Kompletu pościeli. Pierwszej nocy to byłby jeszcze komplet pościeli, drugiej – już raczej ściereczka do podłogi.

Lusterka. Nie brać, nie pożyczać, w ogóle do niego nie zaglądać! Chyba, że ktoś potrzebuje porządnie sobie popłakać... Pociesz się – wyglądasz źle, ale inni wyglądają nie lepiej!

Łyżew. Lodu, zimy i śniegu się zachciewa, co…? Nic z tego!

Nawigacji GPS. Twój ksiądz przewodnik jest bardziej niezawodny! I nie informuje cię natrętnie co kilka minut, że jeszcze „siedem dni prosto, potem lekko w prawo”.

Parasolki. Geneza tego zjawiska nie jest znana, ale zasadniczo parasolka na pielgrzymce to obciach i już. 

Psa. Istnieje niebezpieczeństwo, że pozostali pielgrzymi przekarmią go lub zagłaskają na śmierć. Ale do końca będzie wyglądał na zadowolonego!

Sprzętu wędkarskiego. Postój nad zbiornikiem wodnym być może się trafi, ale śpiew pielgrzymów płoszy ryby na trzy dni. Tyle czasu na łowienie nie masz.

Szalika ulubionej drużyny piłkarskiej. Po pierwsze – za ciepło. Po drugie – sprawdź, którędy idziemy i czy będziesz z nim bezpieczny!

Tipsów. Ach, jak cudnie zbierać się pod nimi będzie kurz z drogi! I piaseczek, i pot, i resztki paprykarzu po śniadaniu!

Ulubionej porcelanowej filiżanki. Bo tylko woda z metalowego, obitego kubka smakuje tak, jak powinna!

Warcabów. Naprawdę myślisz, że będziesz się AŻ TAK nudzić??????

Przyborów do makijażu. Wszystko cokolwiek z makijażem związane około południa spływać ci będzie z twarzy malowniczymi kolorami smugami… W zasadzie jeśli kto lubi malarstwo Picassa, może spróbować...!
Żelazka. Cokolwiek czystego i wyprasowanego założysz na siebie rano, za godzinę i tak będziesz wyglądać, jakbyś nie przebierał się od trzech dni.

  1. Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym; są to rekolekcje przeżywane w drodze, a wszelkie niedogodności, trudy i niewygody urzeczywistniają jej charakter pokutny. Tradycyjnym celem pielgrzymowania jest osobiste nawrócenie, połączone z pragnieniem zaangażowania w życie Kościoła. "Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu".
  2. Centrum każdego dnia jest Eucharystia, rozważanie Ewangelii i prawd wiary, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólny śpiew. Istotnym wymiarem pielgrzymowania jest pokuta; z sakramentu pojednania korzystamy w czasie drogi. Bracia kapłani są zawsze do dyspozycji pątników.
  3. Pielgrzymka tworzy jedną chrześcijańską wspólnotę, ożywianą szczerą i ofiarną miłością. Dlatego zwracamy się do siebie "Bracie", "Siostro" i wzajemnie sobie pomagamy. Szczególną szkołą miłości są momenty zmęczenia i związane z pielgrzymowaniem trudy. Posłuszeństwo służbie porządkowej jest nakazem regulaminu i przykazania miłości.
  4. Na Pielgrzymkę zapisujemy się na trasie lub przed pielgrzymką u kapłanów "idących" na pielgrzymkę. Młodzież do 18 roku życia przedstawia pisemną zgodę rodziców (lub opiekunów prawnych) na udział w pielgrzymce, samodzielny powrót do domu i leczenie szpitalne. Na Pielgrzymkę zabieramy książeczki RUM. Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia (zwłaszcza układu krążenia i neurologiczne) winny decyzje o udziale w Pielgrzymce podejmować ostrożnie. Udział w Pielgrzymce wymaga b. dobrej kondycji fizycznej.
  5. Udziału w Pielgrzymce zabrania się osobom, które nie chcą angażować się w życie religijne lub mają trudności z podporządkowaniem się dyscyplinie.
    W czasie pielgrzymki zabrania się:
    • spożywania alkoholu, zażywania środków odurzających, palenia tytoniu
    • noclegów koedukacyjnych
    • noszenia ekstrawaganckich (nie licujących z pokutnym charakterem pielgrzymki) strojów np. krótkie szorty, wydekoltowane bluzki
    • zanieczyszczania trasy, postojów i noclegów
    • kąpieli w rzekach i jeziorach
    • kupna i spożywania lodów
    • zachowań, które kłóciłyby się z religijnym charakterem Pielgrzymki
    • wyprzedzania krzyża pielgrzymkowego i znaku grupy (tefli).
  6. Po godz. 22.00 pątnicy są w miejscu swego noclegu. Służba kwatermistrzowska organizuje noclegi w szkołach, remizach, domach prywatnych, domach katechetycznych. Bądźmy wdzięczni za okazywaną nam gościnę. Pielgrzymowi nic się nie należy ! Nieuzasadnione (samowolne) oddalanie się od grupy jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w Pielgrzymce. W razie konieczności oddalenia się należy powiadomić przewodnika lub lekarza. Przewodnik może usunąć z Pielgrzymki za rażące naruszenie regulaminu.
  7. Opieka lekarska. Na postojach noclegowych funkcjonuje pielgrzymkowy punkt sanitarny; podczas drogi towarzyszą nam lekarze i pielęgniarki.
  8. Przed wyjściem na kolejny etap oddajemy bagaż na ciężarówkę. Odbieramy go wieczorem na noclegu. Samochód towarzyszący grupie (sanitarka + sekretariat) nie zabiera żadnych bagaży. O konieczności skorzystania z sanitarki decyduje kierownik Pielgrzymki lub lekarz.
  9. Na Pielgrzymkę zabieramy: 
    • wygodne i mocne obuwie
    • skarpety bawełniane lub wełniane (unikać elastycznych)
    • odzież letnia, kilka kompletów bielizny, na chłodne wieczory sweter lub polar
    • nakrycie głowy (czapka)
    • peleryna lub płaszcz na deszcz
    • zestaw do higieny osobistej
    • chlebak (plecaczek), kubek plastikowy lub blaszany
    • używane na co dzień lekarstwa, bandaż elastyczny, zasypka, spirytus salicylowy
    • śpiwór + karimata
    • pieniądze na bilet powrotny i zakup pożywienia (przez 2 – 3 dni)
    • do chlebaka (plecaka) na drogę wkładamy: śpiewnik, różaniec, kubek, pelerynę, legitymację.

A co mówią porządkowi spóźnialskiemu na mszę świętą? - "youtube" 
[w wolnym tłumaczeniu: dla ciebie tuba] :)