Archiwum transmisji online >><kliknij tutaj>

poniedziałek, 5 września 2011

Relacja ze spotkania w Swarzewie

W dniu 3 września br. w godzinach 18:00-23:30 odbyło się spotkanie pielgrzymkowe Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej.
Pomimo końca okresu wakacyjnego, niektórzy pielgrzymi najdłuższej pieszej pielgrzymki w Polsce rozpoczęli spotkanie pielgrzymkowe od ... pielgrzymowania. Jednym słowem "perszonowy duch" w nich jeszcze nie wygasł, a przeżycia były na tyle silne, że tego ducha dodatkowo wzmocniły. Wyszli z pielgrzymkami pieszymi czy to z Wejherowa, czy z innych miejscowości, które tego dnia zdążały do Swarzewa na uroczystości odpustowe.

Byli także i tacy spośród uczestników jubileuszowej pielgrzymki, którzy przyjechali z odległych regionów kraju, np. Mateusz z Opola oraz innych krajów, np. Andrzej ze Sztokholmu. Był także Benedykt, który wyruszył sam z Gdyni, by po siedmiu godzinach marszu dotrzeć do sanktuarium w Swarzewie. Większość z nas jednak (w tym i piszący te słowa) dotarli na miejsce różnymi środkami transportu.

Pierwsi pielgrzymi mieli okazję obejrzeć chyba jedne z pierwszych - wywołanych przez naszą pątniczkę Beatę - zdjęć z pielgrzymiej drogi Hel - Jasna Góra - Levoca. Swoją obecnością zaszczycili nas nie tylko tegoroczni pielgrzymi, ale także i osoby biorące udział w poprzednich "edycjach" Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej oraz sympatycy.


Pierwsi pielgrzymi oglądający zdjęcia
żona brata Żwirka, brat Bronek i brat Żwirek
Pielgrzymi przed domem parafialnym
Jedni stracili na wzroście (Paweł), inni zyskali









Humor dopisywał, pogoda też ... i chyba dlatego nikt nie pytał o klucz do salki. Spotkanie odbywało się na dworze. Przybyłym po godzinie 20:00 było się już trudno połapać kto jest, a kogo brakuje, gdyż zmierzchało się. :)

O 21:00 w sanktuarium swarzewskim rozpoczęliśmy apel jasnogórski, który poprowadzili Janek Trofimowicz i ks. Łukasz Grelewicz.




Po apelu uczestniczyliśmy w mszy św., której przewodniczył Ksiądz Kierownik. Ewangelia nawiązywała do rodowodu Jezusa Chrystusa, na który składali się zwykli ludzie, także ci obarczeni grzechami. Ewangelia o tym wspomina, aby: 1) unaocznić pierwiastek ludzki i boski zbawienia, 2) pokazać, że ludzkie dzieje mają cel, że nie jesteśmy zawieszeni w próżni.

Boskiego i ludzkiego nie da się w prosty sposób oddzielić. Podczas kazania ks. Jan Perszon podkreślił, że nikt nie jest samotną wyspą i przypadkiem beznadziejnym w dążeniu do wieczności. Każdy człowiek ma swój rodowód, a do Boga nie idzie się znikąd: idzie się z ziemi i wiary naszych przodków. Nie powinno nas zmylić to, że żyjemy w czasach "świętego kultu idealizmu", gdzie jednostka nadmiernie podkreśla swoje "ja". Każdy chce mieć własne zdanie na dany temat, a niektórzy idą w tym pędzie dalej żyjąc tak, jakby świat od nich wziął swój początek.

Na zakończenie mszy św. dowiedzieliśmy się, że w połowie listopada planowane jest kolejne spotkanie pielgrzymkowe w miejscowości Kłosowo. Spotkanie będzie miało charakter zabawowo-taneczny. O szczegółach będziemy informować w późniejszym terminie.

Rozmowy i wzajemne spotkania toczyły się jeszcze po mszy św., ale nie przybrały one formy zorganizowanej i wkrótce uczestnicy zaczęli rozjeżdżać się do domów.

Do przygotowania niniejszej relacji ze spotkania zdjęcia dostarczyły m. in.: Dominika Grzenkowicz i Beata Krauza. Dziękujemy także Hani Kocybale za dostarczenie nam zdjęć, z których część z pewnością jeszcze wykorzystamy.

KILKA SŁÓW O ODPUŚCIE W SWARZEWIE

Najstarsze zapiski kościelne podają, że sanktuarium w Swarzewie jest nawiedzane przez licznych pielgrzymów przybywających tu w dzień odpustu. Już w XIX w. istniał zwyczaj uroczystego obchodzenia dwóch odpustów w Swarzewie. Główne święto (Narodzenia NMP) obchodzono w pierwszą niedzielę po 8 września. Do tej uroczystości doszło drugie święto - Matki Boskiej Szkaplerznej - obchodzone w pierwszą niedzielę po 16 lipca.

Odpust na święto Matki Boskiej Szkaplerznej nazywany jest „odpustem małym” (ze względu na mniejszą ilość pielgrzymów) lub „odpustem jagodowym” (przypada na czas dojrzewania jagód), drugi natomiast – odpustem Narodzenia NMP, Matki Boskiej Siewnej lub „dużym odpustem” (główny odpust, na który przychodzą pielgrzymi z południowego-wschodu, południa Kaszub).

W sobotę 3 września przychodzą do sanktuarium w Swarzewie pielgrzymki piesze z wielu miejscowości. Szczegółowy program obchodów odpustowych w Swarzewie w dniach 3 -11 września prezentuje poniższe zdjęcie:
Źródło: www.parafiaswarzewo.pl
P.S.
Już można oglądać zdjęcia z tegorocznej pielgrzymki - klikając w link "Zdjęcia" z prawej strony w dziale "Linki" (znajduje się powyżej licznika wejść na strony).